logo

Google’da Banlanan Haber Siteleri (Liste)

Bazılarınızın takip ettiği üzere tam 1 hafta önce Twitter üzerinden birkaç haber sitesinin Google’da banlandığını ve devamınında geleceği yönünde bir yayında bulunmuştum. Ancak bu bilgi basının yeni dikkatini çekerek henüz haber haline geldi. Bir anda Webrazzi ve yine Webrazzi’nin geçtiğimiz günlerde satın aldığı Sosyalmedya.co adlı 2 sitenin konuyu haber yapması ile dikkat çeken konu, önce Oda TV hemen ardından Al Jazeera’nin yakın merceğe alması ile bir anda piyasada ses getirdi.

 

haber-siteleri-banlandi

 

İşte Google üzerinde banlanan haber sitelerinden bazılarının listesi:
 • Akşam
 • Aktif Haber
 • Bugün
 • CNN Türk
 • Haber3
 • Habertürk
 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Mynet
 • Objektif Haber
 • Radikal
 • Rotahaber
 • Sondakika
 • Star
 • Türkiye

 

Peki haber siteleri neden banlandı?

İnternet, yeni medya ve internet haberciliği alanlarında uğraşanlar özellikle bilirler ki “SEO (Search Engine Optimization)” bir dijital yayının arama motorları üzerinden ziyaretçi ya da okura ulaşması için bilinen en önemli güçtür. Temel mantıkla anlatmak gerekirse; potansiyel ziyaretçilere ulaşmak isteyip, kanal olarak arama motorlarını seçtiğinizde, içeriği ve başlığı arama motorları algoritmalarına uygun ve bot dediğimiz içerik denetçilerin anlayabileceği şekilde oluşturmak gerekir. Örneğin: “Arif’in Manchester’a Attığı Gol” adlı bir başlık oluşturduğumuzda burada Google’dan gelebilecek potansiyel sorgularımızı içerik altına anahtar kelime olarak girer, Google’a bu kelimeler ile arama yapanlar için bu içerik doğru bir içeriktir mesajı veririz. Misal bu başlığımız için anahtar kelimelerimiz “Arif”, “Manchester Gol”, “Arif’in Golü” vb. türevleri olabilir. Ancak burada aç gözlü davranıp anahtar kelimelerimize “Manchester’lı Güzel”, “Manchester Maçı Kaçta” gibi sorgu tanımları girersek ya da içeriği bu sorgulardan bağımsız kopyala yapıştır, tekrar eden, anlamsız ve konudan uzak yazılardan oluşturursak yayınımız Google tarafından yanıltıcı içerik haline gelir ve SPAM’e düşme riski oluşur. İşte bu sitelerde tamda bu yüzden banlandılar. Çok uzun süredir Hürriyet, Milliyet, Mynet vb. gibi alanında lider olarak tanımlayabileceğimiz ve her gün sayısız özgün içeriğin girildiği -ki Google bunu çok sever- haber siteleri artık SEO olayını abartmış ve Google’da yapılan hemen hemen her sorguda alakasız içerik ve dış linkler ile karşımıza çıkmaya başlamıştı. Hatta öyleki “Galatasaray Maçı Hangi Kanalda?” yazdığımızda içeriğinde “Galatasaray maçı hangi kanalda, Galatasaray – Fenerbahçe Maçı, Galatasaray’ın Maçı, Galatasaray’la Fenerbahçe karşılaşması” gibi sadece anahtar kelimelerden oluşan haber namına hiçbir şey olmayan sayfalarla karşılaşmaya başlamıştık. Google’da özellikle gazetecilik adına etik kurallara uyan diğer haber sitesi sahibi ve internet yayıncılarından uzun süredir gelen tepkilere kulak vererek bu içerik kirliliğine bir dur deme kararı aldı.

 

Tepkiler ne zaman, nereden başladı?

Spam haber içerikleri ile ilgili tepkiler 2013 yılında çeşitli forum ve sözlüklerde yer alsada, ilk organize tepki ve buna yönelik kampanya R10 adlı bir forum üzerinden geldi. Geçtiğimiz Temmuz ayında forum üzerinden açılan bir konuda şuanda banlı olan pek çok haber sitesinden söz edilmiş ve bu konuda bir imza kampanyası başlatılmıştı. Açılan konu tam 18 sayfalık bir destek havuzuna dönüşürken imza kampanyası istediği hedefe ulaşamamış, ancak bir farkındalık yaratmayı başarmıştı:

http://www.change.org/tr/kampanyalar/matt-cutts-news-kay%C4%B1tl%C4%B1-haber-sitelerinin-engellenmesi

 

Milliyet telafi mi etmeye çalıştı?

Milliyet gelen şikayetler üzerine pek çok spam içeriği Hürriyet’ten önce kaldırsada banlanmaktan kurtulamadı. Google radarına bir kez giren ve özellikle R10 üzerinden tepki almaya devam eden Milliyet, çözümü  yine R10′da aradı. Asıl banlandığı tarih olan 10 Eylül 2014 günü daha önceden planlanmış mı yoksa tesadüfü bir biçimde mi gerçekleşmiş bilinmez ancak R10′a reklam vererek haberlerini site ziyaretçilerine ulaştırmaya başladı. Bu olay acaba Milliyet, R10′a yaranmaya mı çalışıyor dedirtesede konu ziyaretçilerin gözünden kaçarak dile getirilmediğinden cevapsız kaldı.

 

Aytuğ Çakır

 

Kaynak ve yazar adı gösterilmeden yayınlanamaz.

Leave a Reply

captcha *